احقاق حقوق شهروندی در حوزه درمان

به گزارش موسیقی آتش، فرهنگ و سوابق سیاسی، مدیریتی و اجتماعی کشور ما گواهی می دهد که نظام تصمیم گیری و اجرائی، بموقع و مبتنی بر عقلانیت، عدالت، مصاحبه و تفاهم عمل نکرده است!

احقاق حقوق شهروندی در حوزه درمان

بنابراین معمولافرصت ها از دست می رود، به تهدید و بحران تبدیل شده و در مدیریت بحران هم که همواره ضعف جدی وجود داشته است! یک مدیریت کارآمد لزوما نباید منتظر تذکر یا تاکید مقام بالادست و یا اعتراض و.. از سوی پائین دستان باشد!

نمونه ای از واقعیت تلخ تاریخی فوق را در نوع رویکرد وزارت بهداشت و دولت با مسائل و مسائل مادی و معیشتی و نیز منزلت اجتماعی، امنیت شغلی و حرفه ای جامعه پزشکی می توان مشاهده کرد. سال های طولانی است که اعضای خدوم و فداکار پزشکی که در جنگ تحمیلی و در بحران کرونا از خودگذشتگی و فداکاری خود را با تقدیم صدها شهید ثابت کردند، از فقر و تبعیض و نابسامانی در درون و خارج از خانواده حرفه ای خود رنج می برند ولی مسئولان اجرائی مربوط از درک این شرایط ناتوان و یا غافل بوده و واکنش مناسبی نداشته اند!

در این فرآیند، حتی چند سال قبل حق تعرفه گذاری امور پزشکی در بخش غیردولتی را نیز از وظایف قانونی سازمان نظام پزشکی حذف نموده و سازمان را مسلوب الاختیار کردند! سازمان نظام پزشکی مطابق قانون تاسیس خود موظف به دفاع همزمان از حقوق بیماران و سلامت اجتماع و حقوق جامعه پزشکی بوده است، لذا طی سه سال گذشته سازمان نظام پزشکی چه در سطح شورایعالی و یا ریاست کل و بدنه اجرائی آن در جهت احقاق حق جامعه فرهیخته پزشکی، از انجام کارشناسی های علمی و ارائه بیانیه و تحلیل و راه حل گرفته تا ارسال نامه و یا تشکیل جلسات مکرر حضوری با مسئولان کشوری در سطوح مختلف اقدام نموده است، اقداماتی که متاسفانه تا این زمان با پاسخ مسئولانه ای نیز روبرو نشده است!

اکنون چند روزی است که کادر های درمانی بویژه در سطح پزشکان عمومی در بخش های دولتی و غیر دولتی کمپینی برای دادخواهی تشکیل داده، نسبت به فراگیر شدن ناامیدی و بی انگیزگی در میان پزشکان هشدار داده، و درخواست رسیدگی به حقوق ضایع شده خود را در شبکه های اجتماعی فضای مجازی انتشار داده اند.

من به عنوان یک پزشک و یک شهروند، از جناب رئیس جمهور محترم، وزارت بهداشت و کمسیون بهداشت و درمان مجلس خواستار دستور رسیدگی سریع به درخواست احقاق حقوق شهروندی و رفع مسائل مزمن حرفه ای و مسائل حاد اقتصادی کادرهای پزشکی پرتلاش و خدمتگذار جامعه شریف ایرانی را دارم.

منبع: کانال تلگرامی نویسنده

منبع: اقتصادنیوز

به "احقاق حقوق شهروندی در حوزه درمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احقاق حقوق شهروندی در حوزه درمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید