اصول مراقبت و نگهداری از کتاب

به گزارش موسیقی آتش، مراقبت و نگهداری از کتاب با روش های مختلفی انجام می گردد. نگهداری کتاب از برداشتن آن از قفسه آغاز می گردد و تا خواندن، تمیز کردن، قرار دادن در قفسه و بازرسی دوره ای آن ها ادامه دارد. در اینجا روش های صحیح استفاده و مراقبت از کتاب ها یاد داده شده است.

اصول مراقبت و نگهداری از کتاب

موسیقی آتش | سرویس خانه داری - کتاب ها ما را به واقعیت هایی که در صفحات خود ذخیره نموده اند پیوند می دهند. آنها می توانند داستان های آموزنده را برای بچه ها و عظیمسالان به روش ها و ترفند های مختلف تعریف و تعبیر نمایند. راه های بسیاری برای ترمیم و مراقبت از کتاب ها وجود دارد. می توانید مجموعه ای از کتاب های کمیاب و یا کتاب های موجود در کتابخانه خود را به راحتی حفظ نموده و در شرایط مناسبی نگه دارید. یاد دریافت نحوه رسیدگی، مراقبت و نگهداری از کتاب ها به شما یاری خواهد نمود که آن ها را برای مدت طولانی تری حفظ کنید.

روش های مراقبت و نگهداری از کتاب

1- دست زدن به کتاب و حمل آن به صورت صحیح و بهداشتی یاری می نماید که میزان سایش، پاره شدن و لکه های دائمی کتاب ها به حداقل برسد. قبل از دست زدن به کتاب دست های خود را بشویید و از قرار دادن هر گونه غذا و مایعات در کنار کتاب ها خود داری کنید.

از ورق زدن کتاب با انگشتی که با آب دهان خیس نموده اید، اجتناب نموده و به جای آن از یک اسفنج مرطوب استفاده نمایید. اگر می خواهید یک کتاب کمیاب، قدیمی و یا شنماینده را بخوانید بهتر است از دستکش های پنبه ای استفاده نمایید.

2- از نشانه گذار های کتاب (بوک مارک) عظیم و ضخیم استفاده نکنید. نشانه گذار های عظیم می توانند اتصال و یا چسب بین صفحات را از بین ببرند، روی صفخات جا بگذارند و آن را دندانه ای نمایند. نشانه گذار های عظیم را از داخل کتاب بردارید تا احتمال پاره شدن، خرد شدن و یا آسیب دیدن صفحات کتاب در هنگام خواندن کاهش پیدا کند.

3- صفحات کتاب را به صورت کامل از هم باز نکنید. صفحات کتاب و جلد آن با استفاده از چسب به هم چسبیده اند و یا با نخ به هم دوخته شده اند. هر چه کتاب را بیشتر باز کنید باعث می گردد که فشار بیشتری روی شیرازه و اتصالات صفحات آن وارد گردد. هنگام باز کردن کتاب های نو احتیاط کنید، زیرا اغلب آن ها دارای شیرازه های سفتی هستند و مستعد ترک خوردن می باشند.

4- کتاب را با دقت ورق بزنید. با گذشت زمان صفحات کتاب به طور طبیعی تحلیل می رود و اغلب نازک و شنماینده می گردد. با احتیاط کتاب را ورق بزنید تا از پاره شدن ناخواسته صفحات، چروک شدن، خراب شدن و یا شکستن شیرازه آن جلوگیری کنید.

5- سعی کنید برای خواندن کتاب از دو دست بهره ببرید. با استفاده از دو دست برای کتاب خواندن مطمئن می شوید که جلد و صفحات کتاب تحت فشار قرار نمی گیرد. اگر نگه داشتن یک کتاب با دو دست از نظر اندازه یا وزن برای شما ناخوشایند است، می توانید کتاب را روی یک میز قرار دهید یا آن را در دامان خود (روی پاها) بگذارید.

  • در حالی که کتاب می خوانید نباید جلد آن را خم کنید، زیرا ممکن است بعد به سختی بتوانید آن را به شکل اصلی خود برگردانید و باعث آسیب دیدن شیرازه کتاب می گردد.
  • اگر می خواهید کتاب خود را کاملا نو و سالم نگه دارید و نمی خواهید از بین برود، بهتر است یک کپی از آن گرفته و آن را بخوانید.

6- کتاب های کمیاب و یا قدیمی و شنماینده خود را به یک متخصص صحافی بسپارید. اگر اولین چاپ یک کتاب کمیاب و یا یک مقاله ارزشمند در اختیار دارید که خراب شده است، بهترین کار این است که تعمیر آن را به یک متخصص بسپارید.

روش صحیح مراقبت و نگهداری از کتاب در قفسه

1- از قفسه بندی کتاب به شکل عمودی بهره ببرید. قفسه های کتاب ها نباید بیش از حد تنگ باشد و یا کتاب ها روی هم تکیه نمایند، زیرا این می تواند باعث تاب برداشتن کتاب، آسیب ساختاری و ترک خوردگی روی آن گردد. هنگام قفسه بندی، کتاب هایی با ارتفاع و طول مشابه را در کنار یکدیگر قرار دهید تا از فشار به ستون کتاب جلوگیری گردد.

  • قرار دادن کتاب روی سطح، یک جایگزین مناسب برای قفسه عمودی است. هنگام قفسه بندی یک کتاب به صورت افقی، مطمئن شوید که وزن زیادی روی آن قرار نمی گیرد.
  • زمانی که می خواهید یک کتاب را از قفسه بردارید باید وسط شیرازه و ستون پشت کتاب را بگیرید و بیرون بیاورید، تا به بالا و پایین کتاب آسیبی نرسد.

2- کتاب ها را به دور از نور مستقیم خورشید و در یک منطقه سرد نگه دارید. کتاب های خود را در محیط هایی قرار دهید که بتوانید کیفیت کتاب را به مدت طولانی تری حفظ کنید. نور خورشید، گرما و رطوبت می تواند تاثیر منفی بر ماندگاری و کیفیت اتصال صفحات، ساختار کتاب و کیفیت صفحه های آن داشته باشد.

رطوبت می تواند باعث ایجاد کپک در کتاب گردد. اگر در یک محیط بسیار مرطوب زندگی می کنید و کپک در آنجا رشد می نماید، فقط کافی است کپک را با پارچه کاملا خشک پاک کنید. بعد کتاب را به مدت 30 تا 45 دقیقه زیر نور خورشید قرار دهید. مراقب باشید که بیش از این زمان طول نکشد، زیرا نور خورشید می تواند موجب خراب شدن جلد کتاب بگردد.

توجه: اگر یک کتاب کمیاب و یا شنماینده دارید که کپک زده است باید آن را به یک متخصص ترمیم کتاب بدهید تا به درستی آن را بازسازی و تمیز کند.

3- کتاب های خود را به طور مرتب تمیز کنید. با این کار از سایش طبیعی، پاره شدن و کاهش کیفیت آن ها در طولانی مدت جلوگیری می کنید. گردگیری کتاب ها، به افزایش عمر صفحات و جلد های قدیمی یاری خواهد نمود.

  • اطمینان حاصل کنید که کتاب های خود را از سمت ستون کتاب به سمت بیرون تمیز کنید تا گرد و غبار در پشت ستون باقی نماند.
  • از نگهداری کتاب ها در کیسه های پلاستیکی اجتناب کنید. کتاب ها باید هوا بخورند و پلاستیک می تواند باعث تغییر شکل و یا تاب برداشتن آن بگردد. در عوض، سعی کنید کتاب را در پارچه یا یک جعبه مخصوص کتاب بسته بندی کنید.

برای سالم نگه داشتن کتاب های خود، هنگام تمیز کردن، می توانید از راهکارهای عالی و روش های اصولی برای تمیز کردن کتاب استفاده نمایید.

برگرفته از: wikihow

منبع: ستاره

به "اصول مراقبت و نگهداری از کتاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصول مراقبت و نگهداری از کتاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید